Grajsko življenje je potekalo po svojih tirnicah, nekoliko drugače od meščanskega.
Gospodje Ptujski so bili pomembna srednjeveška plemiška rodbina. Salzburški nadškof Konrad I. ( 1106-1147) je dal grad pozidati na mestu starega že davno porušenega gradu. Da bi zaščitil lastne interese, je na grad postavil sebi zveste ministeriale, ki so kmalu privzeli rodbinsko ime in se imenujejo »die Herren von Pettau«. V začetku sicer ministeriali (namestniki), podložni svojemu nadškofu, kasneje pa so prerasli v velik in mogočen plemiški rod, ki je s porokami in pridobivanjem lastne-alodialne posesti prerasel svojega gospoda, salzburškega nadškofa. Ko so Ptujski 1436 izumrli, je zatem nadškof dajal grad v zakup oziroma najem. Kasnejši zakupniki gradu in tisti, ki so se na njem zadrževali so bili vedno le krajša zgodba.
Grb Gospodov ptujskih
Ker je mesto Ptuj bilo bogat vir dohodka, je povsem jasno, da si je cesar, ki je bil hkrati naš deželni knez prizadeval, da bi mesto postalo ponovno njegovo, tako pa bi zapolnil tudi teritorialno vrzel, ki je z eksteritorialno posestjo salzburškega nadškofa na Štajerskem bila nezaokrožena in nepopolna ter se nad njo ni dalo povsem suvereno izvajati lastne (habsburške) politike.
Zaradi večnih finančnih težav je bil cesar prisiljen spremeniti svoje mnenje in pogajanja za Ptuj s salzburškim nadškofom in druge posesti, ki so se pričela že leta 1511, ko je cesar salzburškemu nadškofu Lenartu sporočil, da bosta štajerski vicedom Lenart Ernaw in Lenart Harrach v kratkem uredila, da bo gospostvo Ptuj s carino in uradi prodano nazaj nadškofu v smislu pogodbe iz leta 1494 za 20.000 renskih godinarjev v zlatu. Cesar Maksimilijan I. je julija 1511, ko se je z nadškofom že dogovoril o prodaji Ptuja, izročil ptujski grad za kritje dolga Juriju Leysserju. Tako je moral nadškof ob nakupu najprej Leysserju plačati 600 goldinarjev, ki jih je imel zastavljenih na uradu Ptuj, nato pa poravnati še kupnino cesarju, da je lahko 14. novembra 1511 ponovno postal lastnik Ptuja.
Grb Gospodov ptujskih z vurberškim zmajem
Društvo Cesarsko-kraljevi Ptuj
Gajzerjeva ulica 21
2250 Ptuj
D. št.: 28490533
Mat. št.: 1811738000
Predsednica: Marija Hernja Masten
IBAN: SI56 6100 0001 0863 377